پرورش کودک دو زبانه: بهترین روش ها برای کمک به آموزش زبان دوم به کودک

پرورش کودک دو زبانه: بهترین روش ها برای کمک به آموزش زبان دوم به کودک

آيا تا به حال به اين مساله فکر کرده ­ايد که چگونه مي توانيد محيطي لذت بخش و مناسب براي يادگيري زبان دوم فرزندتان ايجاد کنيد؟ چگونه می توانید کودکی دو زبانه پرورش دهید؟ براي اين کار مي­توانيد از پيشنهادات زير ايده بگيريد:

1- داستان بخوانيد

يک راه عالي براي آشنا کردن کودکان با زبان دوم اين است که برايشان کتاب بخوانيد. داستان­هاي گوناگون دنياهاي تازه ­اي را به کودکان مي­ شناسانند و به سادگي دامنه­ لغاتشان را افزايش مي­دهند. کتاب خواندن راه خيلي خوبي براي وقت گذراندن با فرزندتان نيز هست؛ پس با يک تير دو نشان زده ­ايد!

گرچه مي­توانيد خودتان هميشه و همه جا براي فرزندتان کتاب بخوانيد، عضويت در کانون­ هاي داستان خواني هم لطف خودش را دارد. ممکن است با کمي جستجو موسساتی را نزديک محل سکونتتان پيدا کنيد که داستان خواني براي کودکان را با عروسک­ ها، تصاوير و صداهاي مختلف همراه مي­کنند. اگر فرصت شرکت در چنين دوره­ هايي را نداريد داستان­هاي گوياي کودکان نيز مي­توانند راهگشا باشند. با توجه به اينکه کودکان از تکرار لذت مي­برند اين داستان­ها سرگرمي مناسبي براي فرزند شما فراهم می­کنند.

2- شعر بخوانيد

موسيقي هم از راه ­هاي بسيار مفيدي است که مي­تواند گنجينه لغات فرزندتان را در زبان دوم غني کند. موسيقي­ نيز مانند کتاب نياز به مکان مشخصي ندارد. مثلا مي­توانيد در ماشين به يک سي دي گوش کنيد يا هنگام قدم زدن براي کودکتان آوازي بخوانيد.

اغلب بچه ­ها مجذوب آهنگ مي­ شوند و به راحتي شعرهايش را حفظ مي­کنند. مخصوصا چون آهنگ­ ها کوتاهند و بچه ها مي­توانند بارها و بارها آن­ها را گوش کنند.

 

3- بازی، بازي و باز هم بازي

امروزه ديگر اهميت بازي در يادگيري کودکان بر کسي پوشيده نيست. شايد وا داشتن کودکان به صحبت به زبان دوم ساده نباشد، اما بازي اين کار را برايشان لذت بخش مي­ کند.

خوشبختانه بازي­ ها و اسباب بازي­ هاي انگليسي زبان به راحتي در بازار پيدا مي­ شوند، از بازي­ هاي کارتي گرفته تا عروسک­ هاي سخنگو. به طور مثال اگر کودکتان به پازل و نقشه علاقه ­مند است مي­ توانيد بازي­ هاي انگليسي زباني پيدا کنيد که هر دو را با هم ترکيب مي­ کنند. مثلا هنگامي که کودکتان در حال تکميل پازلش است، مي ­توانيد برايش از اسم کشورها و شهروندانشان بگوييد و همزمان هم دامنه لغات او را گسترش دهيد و هم به اطلاعات جغرافيايي او بيافزاييد.

نمايش هاي عروسکي هم از راه ­هاي بسيار موثر يادگيري زبان دوم هستند. کودکتان را تشويق کنيد تا خودش عروسک بسازد و برايشان اسم­ هاي انگليسي انتخاب کند. اجراي نمايش­هاي عروسکي فضاي مناسبي براي تمرين لغات و ساختارهاي زبان دوم براي کودکتان ايجاد مي­کند.

4- بازی با کودکان دو زبانه ديگرپرورش کودک دو زبانه: بهترین روش ها برای کمک به آموزش زبان دوم به کودک

وقتی کودکتان با کودکان ديگری که دو زبانه پرورش می­ يابند بازی مي­ کند با انگيزه بيشتری درگير يادگيری و يافتن لغات می شود و از گسترش توانايی های زباني­اش لذت دو چندانی می ­برد.

شرکت در اين گروه­ های بازي لذت بخش و کم هزينه است چون می ­توانيد در پارک يا خانه يکديگر قرار بگذاريد. همچنين در حين بازي بچه­ ها شما مي­توانيد با پدر و مادرهای ديگر صحبت کنيد و از تجربيات آنها استفاده نماييد.

برگرفته از سایت www.Babycenter.com

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.